CHP’de Kurultay Günü: Bugün Yeni Başkan Belli Olacak

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 38. Olağan Kurultayı, “İkinci Yüzyılda Demokrasi ve Birlik Kurultayı” sloganıyla bugün Ankara’da başlayacak. Bugün belli olacak yeni genel başkan için yarışın Kemal Kılıçdaroğlu ile Özgür Özel arasında geçmesi bekleniyor. Yarın ise 60 üyeli Parti Meclisi (PM) ve 15 üyeli Yüksek Disiplin Kurulu üyeliği için seçim yapılacak.

Hükümetteki AK Parti’den sonra mecliste en fazla milletvekiline sahip CHP’de bugün heyecanlı bir genel başkanlık seçimi yaşanacak.

Mevcut genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu, partide uzun zamandır olmadığı kadar eleştiriliyor. Kılıçdaroğlu’na karşı en büyük aday ise Ekrem İmamoğlu’nun da desteklediği Özgür Özel.

Ayrıca Örsan Kunter Öymen, İlhan Cihaner ve Ünal Karahasan da yeterli delegenin imzasını alabilirse başkanlık yarışında olacak. Ancak partinin ileri gelenleri yarışında Kılıçdaroğlu ile Özel arasında geçmesine kesin gözüyle bakıyor.

CHP’de genel başkanlık yarışında belirleyici olması beklenen kesim ise her iki adaya da imza veren ancak son kararını sandıkta vermesi beklenen ‘rengini belli etmeyen’ delegeler olarak gözüküyor.

CHP’nin 100. Yılı konulu sinevizyon gösterisi ve 100. Yıl Marşı’nın çalınacağı Kurultay’ın maliyetinin ise 40-50 milyon TL olduğu belirtiliyor.

1367 kayıtlı CHP delegesinin oy kullanması sonrasında sayıma geçilecek ve akşam saatlerinde CHP’nin yeni genel başkanı belli olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir